ORTAÖĞRETİM ETKİLEŞİMLİ MATEMATİK SÖZLÜĞÜ

 

 

 

 

 

YAZILIM HAKKINDA

Hedef Kitle ve Gerekli Ön Bilgiler

Nasıl Yararlanmalı?

YAZILIMIN KULLANIMI

1. Aşama: Açılış ve Sınıf Seçimi

2. Aşama: Sözcük Seçimi

3. Aşama: Tanım ve Örnek

4. Aşama: Etkileşim ve Değerlendirme

Ortak Alan Butonları

TEKNİK BİLGİLER

Sistem Gereksinimi

 

 


YAZILIM HAKKINDA

Hedef Kitle ve Gerekli Ön Bilgiler

Yazılımın hedef kitlesi Ortaöğretim 9, 10, 11 ve 12. sınıf öğrencileridir.

Yazılımdan etkili bir biçimde yararlanılabilmesi için, yazılımın kullanıldığı platforma göre temel bilgisayar veya tablet kullanım becerilerine sahip olunması gerekmektedir.

Nasıl Yararlanmalı?

Bu yazılımdan okulda veya okul dışında yararlanılabilir. Yazılım, sınıf düzeyinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu ders programına yönelik kullanıldığında en fazla faydayı sağlayacaktır. Yazılımdan öğretim yılı boyunca yararlanabilmek için derslerinizde işlenen konulara ait sözcüklere ulaşabilirsiniz.

Etkileşimli Matematik Sözlüğü, sınıf ortamında işlenen Matematik konularına yönelik olarak sözcüklerin açıklanması, sözcüğe ait örnek ve uygulamalı alıştırma ögelerini bir arada sunarak teorik bilgilerin etkileşimlerle pekiştirilmesi için tasarlanmıştır.

YAZILIMIN KULLANIMI

Yazılımı dokunmatik mobil cihazlar ile kullanırken seçimlerinizi “parmak ile dokunma”, “dokunma ve sürükleme” işlevlerini tercih ederek yapmanız mümkünken, bilgisayar ortamındaki kullanımlarınızda seçimlerinizi “fare ile tıklama”, “basılı tutma ve sürükleme” ile gerçekleştirebilirsiniz.

İçerikler temel olarak soldan sağa ve yukarıdan aşağı yerleştirilmiş olup “sağ el kullanımı” prensibi üzerine kurgulanmıştır.

Yazılımı kullanmaya başladığınızda öncelikle sınıf seçiminizi sağlayacak bir giriş ekranıyla karşılaşacaksınız. Bir sözcüğü seçtiğinizde ise ilgili tanıma, alt bilgiye, örneğe ve etkileşime ulaşacaksınız. Sınıf seçiminden etkileşimlerin kullanımına kadar yazılımın kullanımını 4 aşamada gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Aşama: Açılış ve Sınıf Seçimi

Yazılımın ikonuna basarak uygulamayı çalıştırınız. Açılış ekranı karşınıza gelecektir. Bu ekran size “9, 10, 11 ve 12. sınıf “ seçeneklerini sunacaktır. Sınıfınıza göre seçim yapıp ilerleyiniz.

Ekran Görüntüsü 1: Açılış ve Sınıf Seçimi

2. Aşama: Sözcük Seçimi

Sol alanda görmekte olduğunuz sözlük harf dizini çalışmak istediğiniz sözcüğü bulmanızı kolaylaştıracaktır. Bulmak istediğiniz sözcüğün baş harfine göre tercihinizi yapabilir ve listelenen sözcükler arasından ilgili olanı seçerek devam edebilirsiniz.

9. Sınıflar için Sözcük Seçim Ekranı

10. Sınıflar için Sözcük Seçim Ekranı

Ekran Görüntüsü 2: Sözcük Seçimi

11. Sınıflar için Sözcük Seçim Ekranı

12. Sınıflar için Sözcük Seçim Ekranı

Ekran Görüntüsü 2: Sözcük Seçimi

 


3. Aşama: Tanım ve Örnek

Seçilen sözcüğe ait tanım, örnek ve varsa alt bilgi ve sembol sağ üst alanda alt alta sunulmaktadır.

Tanım alanında sözcüğün kavramsal niteliklerini ve açıklamasını görebilirsiniz.

Sözlük kitaplarında kullanılan tasarım prensipleri tanım alanında korunmaya çalışılmıştır. Seçilen sözcük; tanımı, alt bilgisi ve sembolleri ile okunabilirliği koruyacak şekilde ölçeklendirilmiş ve sürekli görülebilir kılınmıştır.

Örnek alanında sunulan içerik ise sabit akışlı bir animasyon olup etkileşim öncesinde tanımın daha iyi anlaşılmasını sağlamayı hedeflemektedir.

Ekran Görüntüsü 3: Tanım ve Örnek

 

Not 1: Tanım sözlükte bulunan bir başka sözcüğü içeriyorsa bu sözcüğe erişmek için ilişkilendirilmiş bağlantıyı kullanabilirsiniz.

 


4. Aşama: Etkileşim ve Değerlendirme

Etkileşim ve değerlendirme alanı her sözcük için özgün tasarlanmış ve işlem yapmanızı gerektiren senaryolar içermektedir. Yönergede yazan işlemi gerektiğinde hesaplamalar yaparak, çeşitli eşleştirme, seçme/sürükleme-bırakma veya boşluk doldurma eylemleriyle doğru cevaba ulaşana kadar tekrar yapmanız ve ulaştığınız sonucu yazılıma kontrol ettirmeniz beklenmektedir.

Kontrol butonu ile yaptığınız işlemin doğru ya da yanlış olduğunu görebilirsiniz. Hesaplama gerektiren işlemlerde  genellikle ikinci tekrarınızın sonunda doğru cevaba ulaşamadıysanız, yazılım size doğru olan cevabı otomatik olarak gösterecektir. Sonraki butonu ile yeni bir soruya geçebilirsiniz.

Etkileşimlerde sunulan senaryolar tanım bilgisiyle ve ilişkin animasyonlarla verilen teorik bilgiyi bol tekrar yapma imkânı sunarak probleme dayalı öğrenme yoluyla pekiştirmenizi ve kavramanızı sağlayacaktır.

Ekran Görüntüsü 4: Etkileşim

  

Ortak Alan Butonları

(1) Ana sayfa butonu herhangi bir ekrandayken ilgili sınıfın açılış sayfasına geçmenizi sağlar.
(2) Hakkında butonu ise yazılımın üretici ve sürüm bilgisine, teknik gereksinimlere ve kullanım kılavuzuna erişmenizi sağlamaktadır.
(3) Yazdır butonu ile gezindiğiniz ekranın çıktısını alabilirsiniz. Bu buton tarayıcınıza, cihazınızın yazdırma becerisine, bağlı bulunan donanımlara ve verilen izinlere bağlı olarak işlev gösterecektir.

Ekran Görüntüsü 5: Ortak Alan Butonları

 

TEKNİK BİLGİLER

Sistem Gereksinimi

Yazılım HTML5, CSS3 ve JavaScript 1.6 teknolojileri destekleyen Google Chrome, Mozilla Firefox ve Microsoft Internet Explorer 9 ve üzeri tarayıcılar ile en iyi çalışır.

Yazılımı Android tablet için yapılandırılmış APK ile kurduysanız,  en uygun tarayıcının otomatik çalışması için yönlendirme olacaktır. Kurulum bir kez gerçekleştiğinde kullanıcı uygun tarayıcıya sahip olduğu sürece içerikleri görebilir ve çevrimiçi olmak zorunda kalmadan içeriklere erişebilir.