Videolarda kullanılan Materyalleri Bilgisayara İndirme ve Bilgisayarda Kullanma Kılavuzu

Burada videolarda kullanılan animasyon, slayt ve doküman gibi materyallerin bilgisayarınıza nasıl indirebileceğiniz ve nasıl kullanabileceğiniz anlatılmaktadır.

Gerekli Programlar

Videolarda kullanılan materyalleri bilgisayarınızda kullanabilmek için
    • Winrar ve
    • Flash Player (opsiyonel)
programlarının bilgisayarınızda kurulu olması gerekmektedir.

Materyallerin İndirme ve Bilgisayarda Kullanılması için Yapılması Gerekenler

  1. Video altında bulunan “Video İle İlişkili Eklentiler” kısmında Eki indir bağlantısını tıklayınız.
  2. Bilgisayarınıza eklentiler zip dosyası halinde inmeye başlayacaktır. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra zip dosyasını seçip farenin sağ tuşuna basıp “Buraya Çıkart” bağlantısını seçiniz.
  3. Oluşan klasörü tıkladığınız anda içinde çeşitli klasörlerin bulunduğunu göreceksiniz. Bu klasörlerden “Coğrafya”, “Kazanım-C-12-2” gibi kazanım yazısı ve numarası veya “C-12-14” gibi sadece kazanım numarası verilmiş herhangi bir klasör var ise onu tıklayıp açınız.
  4. Açtığınız klasörlerde çeşitli dosyalar ve KAZANIM_XX.exe adlı bir flash programı bulunduğunu göreceksiniz. KAZANIM_XX.exe programını çalıştırınız.
  5. Program akıllı tahtada düzgün görülebilmesi için tasarlanmıştır. Bu yüzden programı açtığınızda programın sadece bir kısmı gözükecektir. Programın tamamını görebilmek için siyah alanın herhangi bir yerinde farenin sağ tuşuna basınız ve Flash Player ınız İngilizce ise "Show All"; Türkçe ise "Hepsini Göster" tuşunu tıklayınız.
  6. Programın içindekiler sayfasına sol üst kısımda görülen menüden ulaşabilirsiniz.
  7. Programda farenin sol tuşu tıklı bir halde sayfayı sağdan sola fare ile kaydırarak sayfalar arasında geçiş yapabilirsiniz.
  8. Programda sağ alt köşede verilen kalemi tıklayarak çizim araç çubuklarına ulaşabilir, verilen renklerden ve kalemlerden istediğinizi seçerek sayfalar üzerinde yazılar yazabilir, çizimler yapabilir veya yaptığınız çizimleri ya da yazdığınız yazıları silebilirsiniz.